כתב אישום

7 הסכנות המאיימות על הבריאות והבטיחות במקום העבודה

בריאות והבטיחות במקום העבודה

מפגעי בטיחות קיימים בכול מקום עבודה, אבל איך יודעים אילו מהם מהווים סיכון גדול יותר לפגיעה בעובדים? כמעסיקים, עליכם לזהות את הסיכונים הקיימים במקום העבודה שלכם, כך שתהיו מוכנים לשלוט בהם או לסלק אותם כדי למנוע תאונות, פציעות, נזק לרכוש והשבתה מעבודה.

סקירה כללית

השלב המרכזי, המצוין בכול פרוטוקול בטיחות, עוסק בביצוע הערכה יסודית של הסכנות הבטיחותיות שעשויות לנבוע מסוגי הציוד ומהסביבות השונות במקום העבודה. כמעסיקים, עליכם להגן על העובדים שלכם ועל אחרים מפני פגיעה או מחלה במהלך העבודה. אם לא, ניתן יהיה לנקוט נגדכם בצעדים במסגרת החוק הפלילי, מה שיאלץ אתכם לחפש אחר עורך דין פלילי מומלץ שייצג אתכם. האדם שנפגע עשוי גם להגיש נגדכם תביעה אזרחית לפיצויים.

מה מוגדר כסכנה?

סכנה, בהקשר של בריאות ובטיחות במקום העבודה, היא כל מקור לגרימת נזק פוטנציאלי שיפגע או ישפיע לרעה על הבריאות. מפגע יכול לכלול פוטנציאל לגרימת נזק לאנשים (כמו השפעות בריאותיות שליליות), לארגון (כמו אובדן רכוש או ציוד) או לסביבה (כמו זיהום סביבתי).

מקום העבודה יכול לכלול כמה סכנות בטיחות כלליות שיגרמו להחלקה, למעידה או לנפילה, אולם ביצוע הערכת סיכונים קבועה לשם זיהוי המפגעים והסיכונים הייחודיים בסביבת העבודה, תלויה במעסיקים!

סכנות וסיכונים

מה ההבדל בין סכנת בטיחות לסיכון בטיחותי?

  • סכנת בטיחותית, מתייחסת לכל מקור שיכול לגרום לנזק פוטנציאלי, לפגיעה או להשפעות בריאותיות שליליות על משהו או על מישהו.
  • סיכון בטיחותי, מתייחס לסיכוי או להסתברות שאדם ייפגע או יחווה השפעה בריאותית שלילית לאחר שנחשף למפגע.

בעוד שסכנות מתייחסות לגורם האחראי, הסיכונים מתוארים כסבירות לפתח מחלה או להיפצע.

איך מסווגים את הסכנות?

לא משנה באיזו תעשיה אתם משמשים כמעסיקים, ניתן לסווג את המפגעים במקום העבודה ל-7 קטגוריות, מה שיכול להקל עליכם להפחית את הסכנות ולהתמודד איתן באופן מושכל.

  • סכנות בטיחות – סכנות אלה מתבטאות בתנאי עבודה לא בטוחים שעלולים לגרום לפציעה, למחלה או למוות. אלה סוגי הסכנות הנפוצים ביותר במקום העבודה.
  • סכנות ביולוגיות – סכנות אלה יכולות להיות כל חומר ביולוגי שעלול לגרום נזק לבני אדם. סיכונים ביולוגיים כוללים חשיפה הגורמת לנזק או למחלה כתוצאה מעבודה עם בעלי חיים, אנשים או חומרים צמחיים מדבקים.
  • סכנות פיזיות – סכנות אלה משפיעות על עובדים בתנאי אוויר קיצוניים או בסביבות עבודה מזיקות. למשל, עובדים שנחשפים לשמש במשך זמן ממושך, עלולים לסבול מהשפעות ארוכות טווח על בריאותם.
  • סכנות ארגונומיות – סכנות אלה מתרחשות כאשר סוג העבודה, תנוחת הגוף ותנאי העבודה גורמים לעומס יתר על הגוף.
  • סכנות כימיות – סכנות אלה קיימות כאשר עובד נחשף לחומר כימי כלשהו במקום העבודה.
  • סכנות בארגון העבודה – מדובר בסגנון עבודה או באווירה הגורמים לסטרס בטווח הקצר ולמתח קשה יותר בטווח הארוך.
  • מפגעים סביבתיים – אלה מתייחסים למפגעים חיצוניים המשתנים ללא הרף עם שינויי מזג האוויר, בעיקר בחילופי העונות.
שיתוף

מאמרים נוספים

מהם דיני עבודה בינלאומיים?

דיני עבודה בינלאומיים מתייחסים לחוקים ולתקנות הקשורים למגזר הפרטי והציבורי ועוסקים בזכויות ובחובות של מעסיקים, עובדים, איגודי עובדים וממשלות במקום העבודה. ההתקדמות הטכנולוגית תרמה להתרחבות

עבירות מכס בישראל: המדריך המקיף

עבירות מכס הן עבירות הנוגעות לייבוא ויצוא של סחורות, ומתבצעות בניגוד לחוקי המכס והמע"מ. עבירות אלו יכולות להיות קלות, כמו אי הצהרה על פריט קטן,

פרסמו אצלינו